OB KAMoskoV sobotu 13.5.2017 sme pre deti z Ivanky a okolia zorganizovali preteky v orientačnom behu, ktoré sme nazvali KAMoško. Chceli sme zistiť, či je v Ivanke záujem aj o takýto, menej tradičný šport a koľko KAMoškov sa nájde. Prítomnosť vyše 60 detí potvrdzuje, že záujem je. Teší nás, že stále je dosť detí, ktoré chcú byť vonku, hýbať sa, behať a cibriť si svoje orientačné zmysly. V spolupráci so školou by sme chceli prihlásiť aspoň jedno družstvo zastupujúce Základnú školu M. R. Štefánika do školských športových súťaží v orientačnom behu, ktorých vyhlasovateľom je ministerstvo školstva. Deti boli rozdelené do 3 kategórií, v každej sme napokon klasifikovali a ocenili zvlášť dievčatá a chlapcov. Malé deti, narodené v roku 2010 alebo neskôr, súťažili na obrázkovej trati, kategórie mladších a starších žiakov mali štandardnú "orienťácku" mapu. K nim sa pridalo aj zopár ozajstných orientačných športovcov, ktorí si u nás popri pretekoch zatrénovali.

medailaVýsledky jednotlivých kategorií sú uvedené v jednotlivých záložkách (nižšie v texte). Všimli sme si však zaujímavý fenomén platný krížom cez viaceré kategórie. Pretekov sa zúčastnilo viac dievčat ako chlapcov, hoci pri on-line prihlasovaní to vyzeralo naopak. A dievčatá boli zvyčajne rýchlejšie ako chlapci.

S myšlienkou zorganizovať nejaké orientačné preteky v Ivanke prišiel na komisiu pre kultúru, propagáciu, šport a spoločenské organizácie Michal Zeman ešte v minulom roku. Nápadu sme sa ujali u nás v TJ Ioan 1209 a v spolupráci s obcou, kamarátmi, známymi a pod dohľadom skúsených orienťákov z bratislavských športových klubov Vazka a Sandberg sme ich napokon zrealizovali. Hodnotenie necháme na účastníkov. Pomerne dlho trvalo zmapovanie terénu, no najťažšie sa rodili trate pretekov. Trate pre malé deti a mladších žiakov a žiačky využívali len priestory areálu školy, no mapa starších žiakov a žiačok pokrývala aj priestor v okolí bytoviek. Z toho dôvodu sme potrebovali informovať vodičov o pobiehaní detí po uliciach SNP, Komenského a Dobšinského, aby sa nestalo nejaké nešťastie. Vďaka vodičom ale najmä našim pomocníkom prebehlo všetko hladko a bezpečne. Touto cestou sa chcem v mene TJ Ioan 1209 a obce Ivanka pri Dunaji poďakovať úplne všetkým našim pomocníkom a partnerom. Kompletný zoznam nájdete na našej stránke www.ioan1209.sk, no tu by som chcel poďakovať najmä p. majiteľovi zelovocu na Nám. Sv. Rozálie, ktorý nám opakovane poskytol na preteky pre deti nejaké ovocie. Pre tých, ktorí organizujú aktivity pre verejnosť, je takýto prístup na nezaplatenie. O to viac, že po dodatočnom pohybe na čerstvom vzduchu deťom zachutí aj obyčajné jablko.