DSCN6190V sobotu 9.3. sa v Ivanke pri Dunaji uskutočnili už druhýkrát orientačné preteky Snežienky a machri, ktoré boli zároveň 4. kolom oblastného rebríčka Západnej oblasti Slovenského zväzu orientačných športov (SZOŠ). Cez internet sa vopred prihlásilo 270 súťažiacich a k nim sa v sobotu pridalo množstvo ďalších pretekárov z Ivanky a okolia, ktorí prišli na našu výzvu. Napriek občasnému mrholeniu sa pretekov v priebehu celého dňa zúčastnilo viac ako 300 účastníkov nielen z Ivanky a okolia, ale z celého Slovenska a dokonca aj zástupcovia 2 klubov z Čiech a 4 klubov z Rakúska.

Hlavným organizátorom pretekov bol bratislavský ŠK Sandberg (viac o nich v záložke Hlavný organizátor), my sme v tomto prípade boli len spoluorganizátorom. Zabezpečovali sme predovšetkým prípravu a miestnu logistiku, aby sme tak Ivančanom a ľuďom z okolia priblížili trochu menej tradičný šport, ako sú futbal, basketbal či štandardný beh. 

Ráno sa uskutočnili šprinty jednotlivcov, ktorých sa zúčastnilo viac ako 280 zaregistrovaných pretekárov zo Slovenska, Rakúska a Českej republiky. Súťažili v rôznych vekových kategóriách do 10, 12, 14, 16 a 18 rokov, nad 19, 40 a 55 rokov, RD (deti so sprievodcom), N (nábor, jednoduchá trať pre nováčikov) a OPEN (orientačne náročnejšia trať pre skúsenejších bez ohraničenia veku a pohlavia). Tieto preteky prebiehali v Beňovom háji a okolí jazera.

Súbežne so šprintom sa menšie detičky oboznamovali s orientačným športom prostredníctvom obrázkovej trate v areáli základnej školy.

Popoludní sa presne o 14:00 v pretekoch štafiet postavilo na hromadný štart asi 50 trojíc v rôznych kategóriách. V každej trojici musela byť minimálne jedna ženská pretekárka. Tieto preteky prebiehali v zastavanej časti obce v priestore medzi základnou a strednou školou.

Popri členoch klubu ŠK Sandberg chceme na tomto mieste poďakovať zástupcom našej obce, základnej i strednej školy, členkám Červeného kríža (p. Kučerová, Šticová a Chalániová), kameramanom Blublovcom a pani učiteľke Tereňovej.CervKriz

Foto a video

Viacero účastníkov vykonávalo počas pretekov zväčša pre svoje účely foto a video záznamy. Niektorí z nich sa s nami o tie svoje podelili, niektorí (napr. Blublovci) tak urobili priamo pre nás. Ďakujeme.

Video

Video z dopoudňajšej časti od Petra Blublu st.

 

Video z popoludňajšej časti od Petra Blublu ml.

Fotografie

Fotografie Martina Jonáša a druhá dávka fotografií Martina Jonášaotografií Martina Jonáša, niektoré z nich sú použité aj v tomto článku. Ďakujeme.DSCN6795

Výsledky

Výsledky pretekov jednotlivcov na stránkach SZOŠ

Ani my sme sa na pretekoch úplne nestratili. V kategórii Nábor skončil Martin Lovás na 1. a jeho mamina Alžbeta na 3. mieste. Gratulujeme. V o niečo náročnejšej kategórii Open sa umiestnil Lukáš Lovás na 9. a Marián Mališ na 11. mieste.

Výsledky pretekov štafiet na stránkach SZOŠ (pdf)

Preteky najmenších detí na obrázkovej trati sme nehodnotili.

O našom klube

Oddiel orientačných športov

VrezV roku 2019 sme sa v našej telovýchovnej jednote rozhodli opäť rozšíriť ponuku športov a vytvorili sme Oddiel orientačných športov Telovýchovnej jednoty Ioan 1209.

Pokiaľ máte záujem sa k nám pridať, máte otázky, píšte nám na orienteering(zavináč)ioan1209.sk, prípadne napíšte komentár priamo k tomuto článku.

DSCN6481

Hlavný organizátor

Bratislavský Športový klub Sandberg je už našim tradičným partnerom pri organizovaní pretekov v orientačnom behu. Prvýkrát nám ešte v roku 2017, vtedy spolu so športovým Klubom Vazka Bratislava, pomohli zorganizovať naše prvé preteky v orientačnom behu KAMoško.

ŠK Sandberg združuje vyše 80 detí a ich rodičov a z hľadiska organizovania pretekov patrí na Slovensku medzi najaktívnejšie kluby. Ročne organizujú minimálne 3 preteky pre verejnosť a venujú sa aj ďalším aktivitám, napr. stavajú pre záujemcov o orientačný beh celoročne prístupné areály s pevnými kontrolami pre orientačný beh. Preteky Snežienky a machri patria medzi ich najväčšie podujatia. Dva roky po sebe (2018 a 2019) sa preteky uskutočnili u nás v Ivanke, predtým boli v rakúskom kúpeľnom mestečku Bad Deutsch-Altenburg. Na budúci rok sa opäť uskutočnia niekde inde (zrejme v Rakúsku a tak si v Ivanke budeme musieť zorganizovať preteky sami :).

Touto cestou sa im chceme poďakovať za organizáciu pretekov a celkovo dobrú vzájomnú spoluprácu a pomoc.

Jonas

predseda klubu, Radoslav Jonáš, pri mapovaní Beňovho hája (31.12.2018) 

riaditel

vľavo riaditeľ pretekov, Marek Urban, s kolegyňou pri vyčítaní čipov 

Balogh

ďalší aktívni členovia klubu, rodičia detí v klube, sami pretekári, stavitelia tratí a pomocníci pri mnohých ďalších aktivitách klubu

 DSCN6210

členovia klubu dokonca kvôli pretekom postavili v Beňovom háji 2 dočasné mostíky, ktoré následne rozobrali a odniesli

Pôvodná pozvánka na preteky

SneienkyDňa 9.3.2019 sa v Ivanke pri Dunaji uskutočnia otvorené preteky v orientačnom behu, ktoré sú súčasne 4.kolom oblastného rebríčka Západnej oblasti Slovenského zväzu orientačných športov (SZOŠ). Predpoludním budú na programe preteky jednotlivcov, v rámci ktorých budú mať priestor aj malé deti (detská trať alebo kategória RD - rodiny s deťmi) a začiatočníci (kategórie Nábor alebo Open). Popoludní sa uskutočnia preteky štafiet.

Prihlasovanie pred štartom priamo na mieste bude možné len do vyčerpania voľných máp. V prípade, že máte záujem sa zúčastniť pretekov ako pretekár alebo spoluorganizátor, dajte nám vedieť čo najskôr zaslaním potrebných údajov na emailovú adresu sandberg.orienteering(zavináč)gmail.com. Členovia novovytvoreného odielu orientačných športov v rámci TJ Ioan 1209 budú mať samozrejme k dispozícii našu plnú podporu.

Všetky dôležité informácie ohľadne pretekov sa dozviete v informačnom systéme SZOŠ. Nájdete tam propozície pretekov jednotlivcov i štafiet, prihlášky a ďalšie potrebné údaje. Pokiaľ hľadáte viac informácií o orientačných športoch, mapách, ako začať, ako trénovať, mapové symboly a pod., tak to všetko nájdete v ponuke hlavného portálu SZOŠ.