InfoPo víkendovom zasadnutí Valnej hromady Slovenského zväzu malého futbalu (SZMF), ktoré sa uskutočnilo počas uplynulého víkendu (22.-23.nov) nezostal z pôvodného vedenia takpovediac kameň na kameni. Zasadnutia sa zúčastnili delegáti viacerých oblastných zväzov malého futbalu z mnohých kútov Slovenska a svojim hlasovaním vystavili doterajšiemu prezidentovi SZMF a jeho najbližším vysvedčenie s viacerými nedostatočnými. Nový výkonný výbor má konečne vyvážené zastúpenie.

 

Valná hromada sa v sobotu 22.11.2014 rozbehla s takmer hodinovým meškaním oproti plánovanému termínu začiatku. V malej miestnosti sme si boli všetci veľmi blízki, natlačilo sa nás tam okolo 30 delegátov reprezentujúcich 18 riadnych členov. Neviem, aké boli predstavy doterajšieho vedenie SZMF o režírovaní tohto dôležitého podujatia, ale viac-menej celé zasadnutie manažoval Dr. Filip Juda, prezident Svetovej federácie malého futbalu. Nebudem Vás zaťažovať siahodlhými opismi detailov 2-dňového maratónu oficiálny a ešte dôležitejších zákulisných rokovaní. Program sa začal krátkym predstavovaním minilíg, počas ktorého som sa pri niektorých informáciách cítil trochu ako trpaslík. Veď posúďte sami.

  • Bratislavská BLMF sa hrá od roku 1984, v súčasnosti má 22 tímov hrajúcich v 2 ligách, na 3 ihriskách v areáli Mladá Garda. Je to prakticky jediný areál, ktorý v súčasnosti spĺňa parametre ihrísk na malý futbal. V Bratislave sú minimálne 3 ďalší organizátori ligy malého futbalu. Tento rok vznikla TOPliga, ktorá sa na rozdiel od BLMF hráva len cez týždeň a má už 34 tímov. Počas jedného roka hrajú dve samostatné ligy, jarnú a jesennú. každý tím zaplatí za jednu časť vstupný poplatok €230,- a spolu €460,- ročne!
  • Trenčianska mestká liga tzv. MÚMF sa hrá už od roku 1982, v súčasnosti má 40 tímov a cez 500 hráčov.
  • Banská Bystrica má tzv Mestskú úniu malého futbalu, v ktorej je v súčasnosti združených 98 tímov s vyše 1500 hráčmi. Majú aj samostatné súťaže pre deti a naopak pre seniorov nad 60!
  • Zástupca z Košíc zaskočil asi všetkých, keď ťažkou slovenčinou s východoeurópskym prízvukom pár slovami informoval, že KNL miniliga sa hrá na jeho ihriskách a vyše 100 detí pravidelne trénuje v jeho kempe Juventusu Turín, ktorého je výhradným zástupcom.
  • Náladu mi však pozdvihli informácie zástupcov Piešťan a Pezinka, ktorí sa už dlhšiu dobu snažia, zatiaľ márne, o založenie ich mestskej ligy. Bytča ligu mala, v súčasnosti funguje už len formou turnajov.

Keď sme sa už akotak spoznali, naplno sa rozbehol hlavný program zasadnutia - ako zlepšiť prácu SZMF, ako získať financie, ktoré by neodoberali zdroje oblastným zväzom a zabezpečiť adekvátnu podporu pre reprezentačný výber SR. Výsledkom bolo predstavenie návrhu stratégie, o ktorej sa nakoniec ani nehlasovalo, pretože sa úsilie čoskoro presmerovalo na prípravu volieb do orgánov SZMF. To sa uskutočnilo v nedeľu 23.11 a výsledkom je zvolenie nového prezidenta, generálneho sekretára, viceprezidenta a ostatných členov výkonného výboru a členov odvolacej a revíznej komisie.

  • Prezidentom sa stal Stanislav Cintavý z BLMF (Bratislava), generálnym sekretárom Peter Králik z TOPligy (Bratislava), viceprezidentom Mile Kovačevič z KNL miniligy (Košice).
  • Ďalšie miesta vo výkonnom výbore obsadia zástupcovia líg z Banskej Bystrice, Prešova, Partizánskeho, Senca a opäť Bratislavy.
  • A členmi odvolacej a revíznej komisie sa stali zástupcovia líg z Trenčína, Zvolena a ja za IML.

Následne sme prerokovali nové stanovy, dozvedeli sa, že budúci rok bude potrebné zosúladiť podmienky registrácie členov s požiadavkami Ministerstva školstva a v krátkosti sa dohodli, ako budeme pokračovať.

Okrem toho, čo som tu už uviedol, som sa dozvedel aj ďalšie informácie. Pripravuje sa turnaj počas zimnej prestávky, z ktorého sa môžu postupne vyprofilovať Majstrovstvá SR, pretože tento termín nekoliduje s inými turnajmi, ktoré sa hrajú koncom júna. Dôvodom je, že v malej obci Korňa na Kysuciach majú krytú halu s ihriskom s umelým trávnikom o rozmeroch 108 x 54m s certifikátom FIFA! Iný turnaj, na ktorý by chceli pozývať zástupcov líg oblastných zväzov by sa mal každoročne odohrávať 15.9., na Sviatok Sedembolestnej Panny Márie. A toto „pêle mêle“ zakončím informáciami o možnosti nominovať vhodných hráčov (brankár, útočník a obranca) našej minligy do prípravného kempu pre slovenskú reprezentáciu a výzva na predloženie návrhov na nové logo SZMF.


TO TOP